solar hesaplama programı

Solar Enerji Ne Demek ?

Solar Enerji Ne demek ?

Solar Enerji Ne demek? Basitçe söylemek gerekirse, güneş, Dünya'daki en bol enerji kaynağıdır. Herhangi bir zamanda yaklaşık 173.000 terawatt güneş enerjisi Dünya'ya çarpmaktadır - bu, dünyanın toplam enerji ihtiyacının 10.000 katından fazladır.

Güneş enerjisini yakalayıp eviniz veya işiniz için elektriğe dönüştürerek, güneş enerjisi mevcut iklim kriziyle mücadelede ve fosil yakıtlara bağımlılığımızı azaltmada kilit bir çözümdür.

Solar Enerji Ne demek
Solar Enerji Ne demek

Güneş Enerjisi Nasıl Çalışır?

Güneşimiz doğal bir nükleer reaktördür. Güneşten Dünya'ya yaklaşık 8,5 dakika içinde 93 milyon mil yol kat eden foton adı verilen küçük enerji paketlerini serbest bırakır. Her saat, yeterli sayıda foton gezegenimizi tüm bir yıl boyunca teorik olarak küresel enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar güneş enerjisi üretecek şekilde etkiliyor.

Şu anda fotovoltaik güç, Amerika Birleşik Devletleri'nde tüketilen enerjinin yalnızca yüzde onda birini oluşturuyor. Ancak güneş teknolojisi gelişiyor ve güneş enerjisine geçmenin maliyeti hızla düşüyor, bu nedenle güneşin bol enerjisinden yararlanma kabiliyetimiz artıyor.

2017'de Uluslararası Enerji Ajansı, güneş enerjisinin dünyanın en hızlı büyüyen güç kaynağı haline geldiğini gösterdi - bu, güneş enerjisinin büyümesinin diğer tüm yakıtları geride bıraktığı ilk kez. O zamandan beri güneş enerjisi büyümeye ve dünya çapında rekorlar kırmaya devam etti.

Hava Şartları Güneş Enerjisini Nasıl Etkiler?

Solar Enerji Ne demek
SOLAR ENERJİ NE DEMEK

Hava koşulları, bir güneş sisteminin ürettiği elektrik miktarını etkileyebilir(bkn. Güneş Enerjisi Kışın Elektrik Üretmi Hakkında), ancak tam olarak düşündüğünüz şekilde değil.

Güneş enerjisi üretmek için mükemmel koşullar elbette açık ve güneşli bir günü içerir. Ancak çoğu elektronik cihaz gibi, güneş panelleri aslında soğuk havada sıcak havaya göre daha verimlidir. Bu, panelin aynı sürede daha fazla elektrik üretmesini sağlar. Sıcaklık yükseldikçe panel daha az voltaj üretir ve daha az elektrik üretir.

Ancak güneş panelleri soğuk havalarda daha verimli olsalar da, kışın yazın olduğundan daha fazla elektrik üretmeleri gerekmez. Daha güneşli hava genellikle sıcak yaz aylarında görülür. Daha az buluta ek olarak, güneş genellikle günün daha uzun bir kısmında dışarıda kalır. Bu nedenle, panelleriniz sıcak havalarda daha az verimli olsalar bile, muhtemelen yazın kışın olduğundan daha fazla elektrik üreteceklerdir.

Bazı Eyaletler (A.B.D) Diğerlerinden Daha Fazla Güneş Enerjisi Alır mı?

Açıkçası, bazı eyaletler diğerlerinden daha fazla güneş alır. Yani asıl soru şu: Eğer hava durumu güneş enerjisi üretimini etkileyebilirse, bazı eyaletler güneş enerjisi için diğerlerinden daha iyi adaylar mıdır? Kısa cevap evet, ancak hava durumu nedeniyle değil.

Örneğin bulutları ele alalım. Bulutlu bir günde güneş yanığı olan herkes, güneş radyasyonunun bulutların arasından geçtiğini bilir. Aynı nedenle, güneş panelleri bulutlu günlerde hala elektrik üretebilir. Ancak bulut örtüsüne ve güneş panellerinin kalitesine bağlı olarak, güneş panellerinin elektrik üretiminin verimliliği, güneşli bir güne kıyasla genellikle yüzde 10 ila 25 veya daha fazla düşer.

Başka bir deyişle, güneş enerjisi tipik olarak bulutlu, soğuk yerlerde hala iyi çalışabilir. New York, San Francisco, Milwaukee, Boston, Seattle - tüm bu şehirler yağmur ve sisten kar fırtınasına kadar sert bir hava yaşıyor, ancak aynı zamanda insanların güneş enerjisi kullanarak büyük tasarruflar gördüğü şehirler.

Nerede yaşarsanız yaşayın, güneş enerjisi mükemmel bir yatırım olabilir ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak için mükemmel bir yol olabilir. Ne kadar tasarruf edeceğiniz - ve belirli bir eyalette yatırımınızın geri dönüşünü ne kadar çabuk göreceğiniz - elektrik maliyeti, mevcut güneş enerjisi teşvikleri, net ölçüm ve güneş panellerinizin kalitesi gibi birçok faktöre bağlıdır.

Güneş Panelleri Nasıl Çalışır?

Fotonlar bir güneş piline çarptığında, elektronları atomlarından koparırlar. İletkenler bir hücrenin pozitif ve negatif taraflarına bağlanırsa, bir elektrik devresi oluşturur. Elektronlar böyle bir devreden geçtiğinde elektrik üretirler. Birden çok hücre bir güneş paneli oluşturur ve birden çok panel (modül) bir güneş dizisi oluşturmak için birbirine bağlanabilir. Ne kadar çok panel yerleştirirseniz, o kadar fazla enerji üretmeyi bekleyebilirsiniz.

Güneş Panelleri Nelerden Yapılır?

Fotovoltaik (PV) güneş panelleri birçok güneş hücresinden oluşur. Güneş pilleri, yarı iletkenler gibi silikondan yapılmıştır. Bir pilde olduğu gibi, birlikte bir elektrik alanı oluşturan pozitif bir katman ve bir negatif katman ile inşa edilirler.

Solar Enerji Ne demek
Solar Enerji Ne demek

Güneş Panelleri Nasıl Elektrik Üretiyor?

PV güneş panelleri, doğru akım (DC) elektriği üretir. DC elektrikle, elektronlar bir devre etrafında tek yönde akar. Bu örnek, bir ampule güç veren bir pili göstermektedir. Elektronlar pilin negatif tarafından lambanın içinden geçer ve pilin pozitif tarafına geri döner.

AC (alternatif akım) elektrikle, elektronlar itilir ve çekilir, tıpkı bir arabanın motorunun silindiri gibi periyodik olarak yönü tersine çevirir. Jeneratörler, bir mıknatısın yanında bir tel bobini döndürüldüğünde AC elektrik üretir. Gaz veya dizel yakıt, hidroelektrik, nükleer, kömür, rüzgar veya güneş gibi birçok farklı enerji kaynağı bu jeneratörün "kolunu çevirebilir".

ABD elektrik şebekesi için AC elektriği, öncelikle uzun mesafelerde iletmenin daha ucuz olması nedeniyle seçildi. Bununla birlikte, güneş panelleri DC elektrik üretir. DC elektriği AC şebekesine nasıl aktarırız? Bir invertör kullanıyoruz.

Solar Enerji Ne demek
Solar Enerji Ne demek

Hangi Yazılımı Kullanmalıyım?

Solar Enerji projeleriniz için Solarius PV Solar Hesaplama Programını önermekteyiz.

Sosyal Hesaplarımız

Solarius PV yazılımını deneyin

Solar Hesaplama Programı Solarius Pv Yazılımını 1 ay boyunca Full sürüm olarak ücretsiz deneyin
üCRETSİZ DENEYİN
menu-circlecross-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram